מגזין דיגיטלי חודשי מבית מקימי | גיליון #8 | חודש אלול תשפ''א | עורכת: אודיה רובין בן-זקן | איור: שני חייט 

בס״ד

החופש לבחור – ובחרת בחיים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram

ב”ה

בעולם מוצף אפשרויות ומוצרים, אנחנו צריכים לדעת לבחור את תענוגות החיים שמותאמים לחיים שאנחנו רוצים לחיות.

“רְאֵה נָתַתִּי לְפָנֶיךָ הַיּוֹם אֶת הַחַיִּים וְאֶת הַטּוֹב וְאֶת הַמָּוֶת וְאֶת הָרָע…. וּבָחַרְתָּ בַּחַיִּים”

הבחירה החופשית היא ערך מרכזי ביהדות. האדם נדרש לאין ספור בחירות מדי יום. הבחירה הגדולה, בחירת החיים, היא החלטה על מגמת החיים. האדם נדרש להציב לעצמו ייעוד ותכלית אליהם הוא מכוון את חייו. הוא נדרש להבחין בין החיים והמוות ולבחור ביניהם. הקב”ה פורס בפני האדם את האפשרויות השונות והאדם נדרש לבחור באופן מושכל, חושב ומברר.

מהם החיים שניתנו לנו? מהו ה’טוב’ ומה נקרא ‘רע’?

האדם נברא עם כוחות, יצרים ותאוות, רצונות ושאיפות. כל אחד מאלה מהווה את המכלול הזה ששמו “אדם”. לאחר בריאת האדם נאמר “וַיַּרְא אֱלֹוקים אֶת כָּל אֲשֶׁר עָשָׂה וְהִנֵּה טוֹב מְאֹד”. ה’ מעיד על בריאתו, שבראשה האדם, שהיא מושלמת. בתוך היצירה הזו נבראה באדם היכולת לבחור בין השימוש בחיים לטוב לבין השימוש בהם לרע. בכל כוח שבאדם יש סקאלה ענקית, שבקצה האחד שלה יש טוב מוחלט ובקצה הנגדי שלה יש רע מוחלט. אדם בוחר איפה הוא ממקם את עצמו בסקאלה הזו. באפשרותו להשתמש בכלים שניתנו לו לתועלת הייעוד והמגמה, או לתת להם להרחיק אותו מהתכלית של חייו.

כדי למקם עצמו נכון במרחב של החיים, נדרש האדם לבחירות רבות בכל צעד וצעד. כל דבר שהוא עושה, ואפילו מה שרק רוצה, נובע מכוח הבחירה

לדעתי, יעזור לאדם להחליט במה לבחור אם ישאל את עצמו, בכנות פנימית שלימה, במה ובמי אני מקנא. מה צובט לי את הלב כשאני רואה/חושב/שומע….

לכל הנאמר עד כאן ישנה השפעה מכרעת על היחס לעולמו הכלכלי של האדם. כל בחירת חיים שלו משפיעה על ההתנהלות הכללית שלו. ובמקביל, כל צעד כלכלי עשוי להשפיע על הבחירות המהותיות שלו.

האדם בוחר למקם את עצמו בסקאלה הרחבה הזו שבין עושר לעוני. וכמו בשאלת החיים, הוא שואל עצמו מהו עושר? האם הבחירה במיקום שלו ב”עושר” תואמת את הבחירה שלו ב”חיים”? גם הנאות ותענוגות החיים דורשות בירור של מה באמת מהנה את האדם, והאם ההנאה מותאמת לבחירת החיים. הביטוי המקובל “לעשות חיים” – איך מחליטים מה עושה את החיים?

אנחנו שטופים בפרסומות על מה מהווה את טעם החיים, על כל מיני דברים שרוצים לשווק לנו כי “החיים אינם מושלמים” בלעדיהם. ואנחנו מושפעים. במודע או שלא במודע, אנחנו מטים את הבחירות שלנו לכיוון אליו מושכים אותנו. אנחנו רוצים דברים שלא תמיד בהכרח אנחנו גם צריכים. אנחנו מצפים להנאות ותענוגות שלא בהכרח אלו ההנאות שימלאו את הנפש שלנו.

אנחנו מתבוננים על הדשא הירוק יותר של השכן, על המכונית שלו, על החופשות שלו ועוד ועוד.  לעיתים, זה גורם לנו הרגשת חוסר. עלינו לבחור מה מתוך כל זה נצרך לנו באמת. מה מהווה עבורינו ערך לחיים. וכמובן, מה מתכתב עם המקום בו בחרנו בסקאלה.

ילדינו נתונים גם הם במאבק הבחירי הזה. ל כ ו ל ם  מסביב יש כל מיני דברים והם חומדים אותם. כדי להתמודד נכון מול הפיתויים מוטל עלינו להוות להם דוגמה. הם רואים ושומעים אותנו, ולומדים מהדרך בה אנחנו מחליטים החלטות ובוחרים בחירות. אלה הן תובנות שנחקקות בנפשם, וישפיעו רבות על בניית עולמם הרוחני והחומרי.

יהי רצון שנזכה לדעת לבחור נכון, לראות מה טוב, לראות שטוב!

מה דעתך על הכתבה?

אולי יעניין אותך גם...

תקציר: מדינת ישראל מייצרת מעטפת טובה מאד, חברתית וכלכלית. אך תמיד יהיו אלה ש’נופלים בין הכסאות’, שלא זכאים לסיוע או שאין להם את קבוצת השווים לחלוק איתה ולקדם איתה את הזכויות שלהם.
אז איפה אתם מחפשים לשכור דירה? ואיפה לקנות? בואו לצלול איתנו למגמת הדיור בתקופת הקורונה באמצעות כלי החיפוש של גוגל.
בשביל להשיג כל שינוי שנרצה, לפעמים נצטרך ליווי של אדם מבחוץ כדי להשיג אותו. זה יכול להיות חבר, קרוב משפחה או אפילו איש מקצוע. אבל לפעמים, כל מה שנצטרך זה לפתח את הכלים התמציתיים שכבר יש לנו ביד…
הרשמה לקהילת המנויים למגזין עכשיו ובחינם!
המגזין

כל הזכויות שמורות - מקימי 2021