מגזין דיגיטלי חודשי מבית מקימי | גיליון #8 | חודש אלול תשפ''א | עורכת: אודיה רובין בן-זקן | איור: שני חייט 

בס״ד

שוק הSMS האפור

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram

רגע לפני שאתם קופצים לעולם הגדול, מקימים משפחה וממלאים את יומכם בעבודה קשה. בואו יחד נכיר את אחת מן הצרות הגדולות ביותר למשפחות בישראל – השוק אפור כשמו כן הוא. שוק הלוואות אקטיבי הפועל לרוב אבל לא רק – הרחק מעיני הבנקים והרשויות.

סיפוריי על משפחות שנפלו לשוק האפור רבים כל כך שאוכל לכתוב דפים על גבי דפים, שורות על גבי שורות של סיפורים כואבים של משפחות שקרסו כלכלית, נפשית ואף גרוע מכך – רפואית. כדי שנבין את סדר הגודל: ממוצע המשפחות הפונות ל’מקימי’ בעקבות קריסה טוטלית בשוק האפור עומד על שתי משפחות בשבוע.

אז בואו נכיר את הפעילות של השוק האפור, ומקווה שבסוף המאמר תדעו להרחיק את ידכם מלצלצל אליהם.

הדעה הרווחת היא שפעילות השוק האפור אינה חוקית, אך השוק האפור מתחלק למעשה לשני סוגים:

1. שוק אפור סולידי: בדרך כלל אנשים המנצלים את החוק עד תום ומציעים ללווים את הריבית המרבית שמשרד האוצר מאפשר ובכך נמנעים מלעבור על החוק. בעברית: עבריינים בחסות החוק.

2. שוק אפור הארד-קור: אנשיו הם עבריינים, לא פחות ולא יותר. הם יגיעו לתת את ההלוואה בחיוך רחב, אך ישברו ללווים שן על כל איחור קטן בתשלום. נשמע סרט הוליוודי? השחקנים הם ישראלים רבים אשר נפלו לרגע של משבר ו’חוסר ברירה’.

משפחות רבות מתפתות ללוות מהשוק האפור, בעיקר עקב קבלת ההלוואה באופן מיידי, במזומן או בצ’ק, וכן בשל האפשרות לקבל את ההלוואה ללא תנאים מקדימים או תמורת אישורים יחידים. אמנם התנאים נשמעים מפתים במיוחד, והם הסיבה המרכזית שרבים פונים אל השוק האפור, אך זה הזמן לספר לכם על הצדדים האפלים יותר והמפתים פחות של השוק האפור.

ראשית, לרוב תעמוד הריבית על עשרות אחוזים מההלוואה, ולעיתים היא עשויה להגיע אף לגובה של 100% מן ההלוואה, אחוזים מטורפים אשר יגרמו ללווים לשלם ביוקר על ההלוואה שלקחו. העניינים עשויים להסתבך אם הלווים מתקשים בהחזר ההלוואה, כי המלווים לא יבחלו באמצעים בכל הנוגע לדרישתם לקבל את ההחזר המגיע להם, והיצירתיות שלהם מפתיעה גם את תסריטאי סדרות הפשע המצליחות; המוטו שלהם הוא זריעת פחד בכל תא ותא בגוף הלווים ובני משפחתם.

דוגמה לסיפור של משפחה שאנו מלווים ב’מקימי’: ג’ לוי מגבעת שמואל מספרת: “ערב שבת והנרות כבר דולקים, בעלי בתפילה וילדיי התמימים נהנים מעוד ערב שבת משפחתי וחם, ופתאום נשמעות דפיקות על הדלת, דפיקות כאלו שלא אשכח. הן ממש הרעידו את הבית ופתחו את הדלת בכוחן העצום. במרכז הסלון נעמדו שניים, מפחידים, חסונים, על פניהם חיוך מאיים, ובברכת ‘שבת שלום, גברת לוי’ הרים הבחור הימני את בתי הקטנה בזרועותיו וליטף את שערה. ‘תודיעי לבעלך כשיחזור מהתפילה שבפעם הבאה נחזור בלי חיוך, ומי יודע מה יהיו התוצאות’. כשבעלי חזר מהתפילה הודעתי לו שאם לא ימצא פתרון להחזיר להם את הכסף כבר ביום ראשון אבקש להתרחק ממנו, להתגרש ולהרחיק ממנו את הילדים. אף אחד מאיתנו לא חזר לתפקוד מלא מאותה השבת, עולמנו חרב, התפרקנו”.

מקום מפלטם של חסרי הישע בשוק האפור מגובה ברשת בהיקף פרסומים עצום, במסרונים, בטלוויזיה, בעיתונות ובשאר אמצעי המדיה. כמה פעמים ביום אתם נחשפים לפרסומים כאלה: “הלוואה מהירה תוך חמש דקות”; “20,000 ש”ח מחכים לכם לרכב החדש שחלמתם”? לצערי הרב אין אכיפה ברשת על הפרסומים הללו.

רבים לוקחים הלוואות בשוק האפור מכיוון שהם לא מצליחים להשיג הלוואות ממקורות אחרים ואין להם ברירה, אך כאן ב’מקימי’ אנו מציעים ליווי וטיפול ובניית תוכנית יצירתית אשר תעזור ללווים ולמשפחותיהם. וכמו שאנו אומרים ב’מקימי’: “לכל משבר יש פתרון”.

ובהזדמנות זו שוב אנו קוראים קריאה ברורה לכל הבנקים, לכל הגמ”חים, לכל המנהלים של עובדי המדינה והסתדרות המורים אשר נותנים הלוואות דרך המשכורת, “הלוואות אינסטנט”, וגורמים למשפחות רבות בישראל לחיות באשליות: הלוואה לוקחים רק לאחר בדיקת יכולת החזר במשך תקופה ארוכה. זה מתחיל מהלוואה קטנה ומצטבר לעוד אחת ועוד אחת, ואז לוקחים הלוואה גדולה כדי לכסות את כל ההלוואות הקטנות, וכדור השלג הזה הולך וגדל בלי יכולת לצאת מהמצב בשלום.

ושוב אנו קוראים לממשלת ישראל להתעורר, לפקח ולהחיל רגולציה על נותני ההלוואות, לצאת בקמפיין פרסומי שכותרתו “הלוואות אינן מתנות, וצריך להחזיר”. בנוסף, עוד נמשיך לצעוק לרשויות האכיפה לשים סוף לשוק האפור ולטפל באופן מוחלט בעברייניו.

לציבור היקר ובעיקר לכם צעירים, חיילים וסטודנטים אנו קוראים לחשוב לפני שלוקחים הלוואה ומסכנים את העתיד. גם אם המצב קשה הפתרון אינו הלוואה אלא בדיקה והערכת מצב של המציאות הכלכלית: הוצאות מול הכנסות וסדרי עדיפויות.

הטו אוזן, פקחו עין, שימו לב. שמעתם שחברים קרובים או שכנים נפלו כלכלית או מצויים במשבר כלכלי? הפנו אותם למומחים של ‘מקימי’ ברחבי הארץ, ויחד נסייע להם לצאת מהמשבר.

מה דעתך על הכתבה?

אולי יעניין אותך גם...

מתוך כל הקבוצות שנפגעו מהמשבר הנוכחי, יש קבוצה אחת שהרבה פחות נתנו עליה את הדעת- הסטודנטים. דור העתיד, שללא עזרה מההורים טובע בין חובות התואר, שכר לימוד ושכר דירה, והיציאה לחל”ת מהעבודה הסטודנטיאלית בה החזיק, עלולים לגרום לו לנשור מהתואר. אביאל הסטודנט כועס על המוסדות האקדמיים שמאפשרים לכל זה לקרות.
אנחנו רוצים להיות מגזין כלכלי שישקף את המציאות הכלכלית בצורה הטובה ביותר. לכן, אם יש לכם שאלות, רעיונות, הערות (וגם הארות!), נשמח לשמוע. חלק מהתשובות שלנו לשאלות שלכם יתפרסמו במגזינים הבאים.
החל מתרבות יוון העתיקה ועד לימינו אנו, ממה אנו מובלים? מה משפיע על מהלך חיינו? והאם הכל מתחיל ונגמר בתרבות צריכה, נכונה או לא?
הרשמה לקהילת המנויים למגזין עכשיו ובחינם!
המגזין

כל הזכויות שמורות - מקימי 2021